A CAMP NOU
- Befogadóképesség: 99 354 fő
- Felület: füves, 105 x 68 m
- Megnyitás: 1957. szeptember 24.
- Építész: Francesc Mitjans i Miró, Lorenzo García Barbón, Josep Soteras Mauri
- Kivitelező: Buro Happold (tervezési igazgató)
- Költség: 288 millió peseta
A CAMP NOU TÖRTÉNETE
Az első vélemények már 1948-ban napvilágot láttak egy új stadion építéséről, majd Kubala László érkezése után, 1950-ben nyilvánvalóvá vált, hogy a Barcelonának túl kicsi már a Les Corts Stadion. A régi pályának, amely 60 000 néző befogadására volt képes, a további bővítése gyakorlatilag lehetetlen volt. Ezért a katalán klub igazgatósága megvásárolt egy földdarabot Maternitat közelében, elég közel a régi pályához.
Egy kellemetlen időszak következett: az új stadion bizottsága megváltoztatta elképzelését a helyszínről, és a Diagonal tetején fekvő terület mellett döntött. Az alkudozások nem sok eredményre vezettek, sosem jutottak el egy végleges megállapodáshoz. Ez a vita Francesc Miró-Sans megválasztásáig, 1953 novemberéig folytatódott. Az új elnök hivatalba lépése utáni egyik első döntésében kijelölte az új területet az 1950-ben megvásárolt parcellán. Ezután március 28-án lefektette a Camp Nou alapkövét, melyet a barcelonai érsek szentelt fel.
Az új stadion terveinek elkészítését három építészre, Francesc Mitjans i Miróra, Josep Soteras Maurira és Lorenzo García Barbónra bízták. A klub által megbízott cég, az INGAR SA 66,5 millió pesetáért vállalta el a stadion felépítését másfél éven belül. Azonban a végső költségek jelentősen megnövekedtek: elérték a 288 millió pesetát. Az összeget végül bankkölcsönök segítségével előteremtették, így felépülhetett a létesítmény, de a gránátvörös-kék klubnak ezután sok éven át kellett törlesztenie az adósságát.
1957. szeptember 24-ére jelölték ki a stadion felavatásának időpontját. A szervezőbizottságnak két elnöke volt: Aleix Buxeres és Nicolau Casaus. Szeptember 21-én a Barcelonai Tanács nagytermében a Spanyol Királyi Akadémia egyik tagja, José Maria de Cossío olvasta fel a kiáltványt, amellyel az új stadion felavatásának ünnepségét hivatalosan megnyitotta.
A fesztivál napjára az egész város az FC Barcelona színeibe öltözött. Az avatás ünnepi misével kezdődött, majd Gregorio Modrego, a barcelonai érsek felszentelte a stadiont. Az elnöki páholyban ült többek között a közlekedési miniszter, a sportminiszter és Barcelona polgármestere is. Ez a jelentős esemény elég volt, hogy ihletet merítsen a híres költő, Josep M. de Sagarra és megírja szonettjét "Blau Grana" címmel. Emellett Josep Badia dalszövege alapján megalkották a Camp Nou himnuszát, melyet Adolf Cabané zenésített meg.
A lelátók még nem készültek el teljesen, de így is 90 000 ember előtt nyíltak meg. A nézők előtt felvonultak Katalónia futballklubjainak és a Barcelona szurkolói csoportjainak képviselői, valamint a klubhoz tartozó csapatok. Ezután elénekelték az előbb említett himnuszt, majd következett a stadionavató mérkőzés az FC Barcelona és a Varsóból érkező lengyel csapat között. A játék a hazaiak 4-2-es győzelmével végződött. A Camp Nou történetének első gólját Eulogio Martínez szerezte a 11. percben.
Elkezdődött egy új korszak az FC Barcelona történelmében.
Megnyitása óta a stadiont napról napra fejlesztik. Az évek alatt a Barcelona megújította az építményt és környezetét, és a legmodernebb technikával szerelte fel a Camp Nout.
Amikor átadták, a létesítmény kapacitása 93 053 fő, a játéktér 107 x 72 méter nagyságú volt. Építése során leginkább betont és vasat használtak fel.
Az évek során fokozatosan bővítették, az 1982-es spanyolországi világbajnokság miatt 115 000 főre növelték a befogadóképességét. Kiépítették a sajtó munkatársai számára szükséges helyiségeket és a TV-szobát. Az alapítvány tagjainak és magáncélra is épült néhány erkély. Kiépítették a világítási rendszert, az első reflektorfényes meccset 1959-ben játszották a bolgár CDNA Sofia ellen. A nézők szórakoztatását modern kihangosító berendezés és színes, nagyméretű eredményjelző tábla szolgáltatja. A stadion alatt kiépítettek egy parkolót, amiben jelenleg 800 autó parkolását tudják biztosítani, emellett 8 lift segíti a szurkolók mozgatását.
A stadion legmagasabb pontja 48 méter, a létesítmény alapterülete pedig 55 000 m2.
Az 1998-99-es szezonban az UEFA "ötcsillagos stadion" minősítéssel ismerte el a gránátvörös-kékek otthonának nagyszerűségét. A stadionban múzeumot és művészeti galériát alakítottak ki. A régi játékosok saját részlegből tekinthetik meg a Barcelona meccseit.
A Camp Nou 50-ik születésnapja alkalmából a klub nemzetközi pályázatot írt ki a létesítmény felújítására. A kiíráskor kikötötték, hogy az épületnek szimbolikus építménynek kell lennie a felújítás után, illetve hogy a nézőtér legalább felét be kell fedni.
2007 szeptemberében hirdették ki a győztest: a brit Norman Foster és irodája lett a befutó, ők tervezhetik meg a felújítást. Ennek értelmében 15 000 nézővel nő a stadion befogadóképessége, így a Camp Nou a felújítás után már 115 000 nézőt fogadhat. A beruházás előrelátható költsége 250 millió euró.
2009. szeptember 24-én átadták a barcelonai legenda, Kubala László szobrát, amely Montserrat García Rius keze munkáját dicséri.
|